Ana sayfa Sektörden Haberler

sektorden_haberler

Türk Reasürans A.Ş. Kuruldu

Salı, 01 Ekim 2019 07:21

Selva Eren

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tek hissedar olduğu Türk Reasürans A.Ş. resmen kuruldu. Torba yasa içerisinde yer alan kuruluşun başına ise genel müdür olarak Selva Eren atandı

Türk sigorta sektörünün büyümesine katkı sağlamak ve sigorta piyasasının reasürans faaliyetindeki kapasite ihtiyacını karşılamak amacıyla Türk Reasürans AŞ (Türk Re) kuruldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı Türk Reasürans AŞ Yeni Ekonomik Program kapsamında "ekonomik dengelenme" ve "sağlıklı sürdürülebilir büyüme" hedeflerine sigortacılık sektörü odağında katkı sağlamak, Türkiye'deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak ve kaynak verimliliği sağlamak amacıyla faaliyete geçti.

NEDEN KURULUYOR?

Peki Türk Reasürans A.Ş. nedir ve tam olarak ne iş yapacak? Böyle bir kuruluşa neden ihtiyaç duyuldu?

Sigorta pazarında yaşanan teminat sorunlarına kalıcı çözüm getirmek için kurulan Türk Reasürans A.Ş.'nin müjdesini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ağustos ayında "Yeni bir milli reasürans modeli uygulayacağız" diyerek vermişti. Bu açıklamanın ardından şirket, Yeni Ekonomi Programı'nda yer aldı ve adının da Türkiye Reasürans Havuzu olacağı duyuruldu. Sonrasında ise kasım ayında açıklanan 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı'na girdi. Yurtiçi reasürans kapasiteni artırmak ve teminat verilemeyen veya teminat verilmesinde güçlükler bulunan çeşitli riskler sonucu meydana gelebilecek maddi ve bedeni zararların karşılanabilmesi için; sermayesi Hazine ve Maliye Bakanlığına ait Türk Reasürans Anonim Şirketi böylece kurulmuş oldu.

REASÜRANS NEDİR?

Reasürans, sigorta edilmiş riskin, belli bir kısmının ya da tamamının yeniden sigorta edilmesi anlamına geliyor. Sigorta şirketleri, özellikle büyük sigorta işlerinde hasar ödemekte zorlanmamak ya da mali yönden sigortalanması mümkün olmayan riskler için prim ödeyerek, kendilerini sigortalatırlar. Buna reasürans denir. Büyük bir hasar oluştuğunda da devreye reasürans şirketi ya da şirketleri girer ve hasarı öder. Genelde sigorta şirketleri dünyanın büyük reasürans şirketleri ile çalışır. Türk pazarında da reasürans alanında 1929 yılından bu yana sermayesi Türkiye İş Bankası'na ait olan Milli Reasürans faaliyet gösteriyor. Ancak kurulacak olan Türk Reasürans Anonim Şirketi daha çok sigorta şirketi gibi çalışacak.

 

 

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği

Cuma, 13 Eylül 2019 09:12

 

deprem sigorta tebligi

07.09.2019 tarihli ve 30881 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" ekte yer almaktadır.

Yapı Tarzı Sigorta Bedeli Hesabına Esas Metrekare Bedeli (TL)

A- Çelik, betonarme, karkas yapılar 1020

B- Yığma Kagir Yapılar 725

C- Diğer Yapılar 355 ' olarak güncellenmiştir.

Bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

İSAD YK.

 

 

SEGEM, Katılım Sigortacılığı Eğitimi düzenliyor.

Çarşamba, 12 Haziran 2019 08:14

segem logo 1

Bilindiği üzere, 20 Eylül 2017 tarih ve 30186 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Katılım Sigortacılığı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9 uncu maddesi 3 üncü fıkrası "Teknik personel unvanına sahip kişilerin, katılım sigortacılığı ürünlerinin satış işlemlerini yapabilmeleri, usul ve içeriği Müsteşarlıkça belirlenecek ve münhasıran katılım sigortacılığına yönelik olarak SEGEM tarafından yapılacak eğitime katılmaları ile mümkündür." hükmü amirdir.

Bu kapsamda SEGEM, katılım sigortacılığı ürünlerinin satış işlemlerini yapacak kişiler için e-öğrenme yöntemiyle "Katılım Sigortacılığı Eğitimi" düzenliyor.

SEGEM'in e-öğrenme platformu olan SEGEM Akademi üzerinden izlenebilecek olan Katılım Sigortacılığı Eğitimine 7 Ocak 2019 tarihinde başlayan başvurular 13 Aralık 2019 tarihinde sona erecek. Eğitimler 8 Ocak 2019 - 20 Aralık 2019 tarihleri arasında izlenebilecek.

Eğitimler ve başvuru hakkında daha ayrıntılı bilgiye SEGEM internet sitesinde www.segem.org.tr yayınlanan "Katılım Sigortacığı Eğitimi Başvuru ve Uygulama Kılavuzu"ndan ulaşmak mümkündür.

 

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Salı, 11 Haziran 2019 07:40

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanmıştır..

Yönetmelik için Tıklayınız

 

Grubumuzun Türkiye'mize ve sigorta sektörümüze güveni tam

Cuma, 31 Ağustos 2018 12:33

hdisigorta ceyhan hancioglu isad

Grubumuzun Türkiye'mize ve sigorta sektörümüze güveni tam                                                          29.08.2018 

HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu “Talanx Grubu’nun Türkiye'mize ve sigorta sektörümüze güveni tam. Grubumuz doğabilecek satın alma ve birleşme fırsatlarını takip edecektir” dedi.

HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, yatırım ve döviz kurları gibi Türkiye gündemini yakından ilgilendiren konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Talanx Grubu’nun HDI Sigorta şirketini satın alarak 2006 yılından bu yana Türk sigorta sektöründe başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatan HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, “Grubumuz, öncelikli hedef pazarlarımızdan biri olan Türkiye’ye özellikle odaklanmaktadır” diye konuştu.

Hancıoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

“Tüm hedef pazarlarımızda olduğu gibi, burada da stratejik hedefimiz sektördeki ilk 5 şirket arasında yer almaktır. Talanx, bu hedef doğrultusunda gerek organik gerekse inorganik olarak büyümeyi sürdürmeyi hedeflemektedir. Buna paralel olarak grup, döviz kurunda bugünlerde yaşadığımız gelişmelerden önce, ocak ayında, Liberty Sigorta’nın %99.4 hissesini satın aldı. Döviz kurundaki gelişmeler her ne kadar teknik ve finansal açıdan birtakım zorlukları beraberinde getiriyor olsa da, Talanx Grubu ana hedef pazarlarından biri olan Türkiye sigorta sektöründe pazar payını seçici olarak artırmaya devam edecek ve doğabilecek satın alma ve birleşme fırsatlarını takip edecektir.”

Türkiye'den HDI Sigorta'yı da bünyesinde bulunduran Alman sigorta devi Talanx, geçtiğimiz aylarda ABD merkezli Liberty Mutual Group’un iştiraki olan Liberty Sigorta’nın hisselerinin %99.4’ünü satın almıştı. HDI Sigorta, 2006 yılından bu yana Türkiye’de hayat dışı sigorta sektöründe faaliyet gösteriyor. Şirket, 305 çalışanı, 9 bölge müdürlüğü, 1350’den fazla sigorta acenteliği ve brokerleri ile 1200 banka şubesi aracılığıyla sigorta hizmetleri sunuyor.

 

AXA SİGORTA'ya 7 ÖDÜL

Cuma, 31 Ağustos 2018 12:27

aXa sigortaya stevie awardsdan yedi odul NSG8dKun

AXA Sigorta’ya Stevie Awards’dan yedi ödül

AXA Sigorta International Business Awards’da; iletişim kampanyası “Dert Varsa Derman AXA”, farkındalık kampanyaları “Görsünler” ve “Telefon Kazasına Son”a ek olarak yepyeni mobil uygulaması AXAFit ile toplam yedi ödüle layık görüldü.

AXA Sigorta, uluslararası iş dünyasının prestijli ödüllerinden International Business Awards’dan üçü altın, dördü bronz olmak üzere yedi ödülle döndü. Şirketin geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve “hasar ödeyenden çözüm ortaklığına geçiş” felsefesini anlatan iletişim kampanyası “Dert Varsa Derman AXA” kampanyası sigorta sektöründe “Yılın Pazarlama Kampanyası” seçilerek altın Stevie’ye layık görüldü

 

Anadolu Sigorta’nın hizmet kalitesi tescillendi

Cumartesi, 12 Mayıs 2018 11:10

 

anadolu sigorta iso

Anadolu Sigorta’nın hizmet kalitesi tescillendi


tsrsb   acentelermeclisi   dask   sigortacili   sigortaci_gazetesi   sigorta_gov  tramer   tsev   tusaf  guvencehesabi     
   sigorta hasar takip merkezi hayat sigortası bilgi merkezisağlık sigortası bilgi merkezisigorta bilgi merkezisigorta tahkim komisyonu    sigorta-gundemi    sigorta-haber